Milí rodiče,

vítáme vás na stránkách naší třídy – třídy Srdíček. Naleznete zde informace týkající se naší třídy, které budou samozřejmě k dispozici i v šatně a v neposlední řadě vám je mile rády sdělíme osobně.

Na tomto místě naleznete i aktuální básničky a písničky, se kterými byly děti v daném týdnu seznámeny. Doporučujeme tedy sledovat nejen sekci „Písničky a básničky …“, ale i tuto nástěnku.

Těšíme se na spolupráci :-)

 

♥   ♥   ♥        paní učitelky ze Srdíček      ♥  ♥  ♥

♥  ♥  ♥

Tento týden jsme s dětmi nacvičovali písničky a básničky na besídku. Můžete je s dětma také doma opakovat.

Maminka je nej člověk na světě. Povídali jsme si o našich maminkách, jaké jsou, co mají rády, co všechno dělají. K tomu jsme si zpívali písničky Chovejte mě má matičko, Má maměnka cosi má, Povídej mi tátínku, kdo mi stvořil maminku, učili se básničky Maminka a Na tvůj svátek maminko. Kreslili jsme portrét svojí maminky, který jsme zarámovali a darovali k svátku, k tomu jsme ještě vyrobili papírovou květinu a srdíčkové přání. Nakreslili jsme i celou svoji rodinu, protože k mamince patří tatínek, děti, babička, dědeček... Svoji maminku máme rádi.

Tento týden, jsme si s dětmi povídali o naší nebeské matce.

Les je zajímavý kus naší přírody a je potřeba o něm vědět co nejvíc, abychom se o něho starali a chránili. Poznávali jsme druhy a jména stromů, keřů, rostlin a jejich plody. Také lesní zvířata, celé jejich rodiny, způsoby života, obydlí i potravu. Do přírody patří také hlína, voda a vzduch, ty musíme také chránit.

Témata jsme hledali v písničkách Pásla ovečky, Já do lesa nepojedu, Běží liška k Táboru, básničkách Mraveneček v lese, Zavírám les nebo Kos. Tvořili jsme kresby a koláže jehličnatých stromů, muchomůrek a zvířat.

Zavírám, zavírám les, aby sem nikdo nevlez, ani kočka ani pes. Vleze-li sem bába, ať je z ní žába, vleze-li sem dědek, ať je z něho dudek, vleze-li sem panna, ať je z ní srna, vleze-li sem mládenec, ať je z něho mravenec.

Tento týden jsem si s detmi povídali o domácích zvířatkách. Naučili jsem se novou básničku:"Bumtarata na vrata, máme čtyři koťata, první přede, druhé mňouká, třetí spinkat nedovede, a to čtvrté prská ocáskem si mrská." Zpívali jsem lidové písně s doprovodem na klavír. Učili jsem se i novou píseň:"Pam, pam pampelišky." Děti měli radost když jsme si ve třídě postavioli opičí dráhu. 

Tento týden jsme s dětičkami nacvičovali lidové písně a naučili jsme se novou báseň s pohybem.

Děti se učily o svém těle, nejdřív o tom, co vidíme, co si můžeme osahat, jako hlava, rup, ruce, nohy a smyslové orgány, které nám pomáhají poznávat spoustu zajímavostí o sobě i okolí. Dále jsme se pokoušeli vysvětlit, co se nám skrývá pod kůží, jak můžeme stát a hýbat se, dýchat jíst či růst.

Pomohli jsme si písničkou Hlava ramena kolena palce, obrázky a skládačkou lidského těla. Také jsme jedno dítě obkreslili a popisovali postavu. Nejlepší ale bylo, ukazovat si části na sobě.

Při cvičeních a pohybových hrách (Čáp ztrail čepičku, Kdo to kuká?, Zlatá brána) jsme si vyzkoušeli jak tělo a naše smysly pracují a trénují. Vněkterých lidových písničkách zpíváme o očích, rukou nebo běhu, skákání, tancování a jiné lidském pohybu. Vzpomenete si také na některé známé?

TG370004ento týden se nesl v duchu naučných příběhů, které nám ukázaly, jak se máme chovat, co je správné a dobré. G370349 Zdramatizovaly jsme si příběh z nedělního evangelia, "Příběh jedné palmy", "O znovunalezeném synovi", "O pravdě a lži, s podvodem neuspěješ"; "O srdíčku". Děti se učily pohybovou báseň "Semínko", píseň "Zazpíváme Pánu". Během týdne jsme cvičením posílily tělo, zahrály si pohybové hry, cvičily s hudbou. Při odpočinku se děti zaposlouchaly do pohádek na pokračování a relaxační hudby;

 

 

Z malinkého semínka, které v zimě spí,

roste, roste rostlinka, když se probudí.

Protáhne se, protřepá, vykukuje do světa.

Povystrčí hlavičku, leze z hlíny ven.

Ukáže se sluníčku: „Přeji dobrý den!“

 

Bůh stvořil Zemi v šesti dnech a sedmý odpočíval. Ve školce jsme si o tom povídali a četli příběh z knihy 6 rušných dní, prohlíželi si v ní barevné obrázky a potom zkoušeli podle svých představ svoji "zemi nakreslit či vyrobit jako koláž. Hrály jsme pohybovou hru o tom, jak planety obíhají kolem Slunce, jak rostou květiny ze semínek, jak fouká vítr nebo jak se pohybují zvířátka a jak volají.

Zpívali jsme si písničky Kdo stvořil blikající hvězdy? Je velký náš Bůh a Kdo je králem džungle?

Je velký náš Bůh, je silný a mocný, nic není, co neučinil. On hory stvořil a všechny řeky a hvězdičky též rozsvítil. Je velký...

S dětmi se tento týden věnujeme půstu. U ranní modlitby si povídáme o tom, jak odpouštět, nezlobit se navzájem ale naopak mít rád kamaráda takového jaký je.