Aktuality

Pouť rodin

Pravidelný výlet s plněním úkolů a poznávání okolí jsme si naplánovali i na letošní rok, kdy jsme jeli vlakem do Hrubé Vody.

 

Sv. Ludmila

I v letošním roce  jsme se zúčastnili Noci kostelů. nebylo to však aktivní vystoupení, ale promítání pásma, které naši předškoláci hráli. Shlédnout si jej můžete pod Foto-Video. 

 

Zahájení desátého školního roku

Nový školní rok 2020/2021  se pro naši Církevní mateřskou školu Ovečka v Olomouci stává jubilejním a měli jsme možnost jej zahájit  mší svatou s našim otcem biskupem Antonínem. Vice fotografií můžete shlédnout ve fotogalerii. 

107-skolka-oveckaBěhem roku nás čekala revitalizace svahu na školní zahradě. 103-skolka-ovecka

Další reportáže vždy v čase 9.12 z českého rozhlasu:

 vzpomínka na uplynulých deset let

 

V sobotu dne 26.6.2021 ve 14.00 v chrámu sv. Mořice se uskuteční děkovná mše svatá za 10 let našeho působení

 

 

Modlitba za uzdravení otce arcibiskupa

V modlibách za uzdravení našeho otce arcibiskupa Jana Graubnera, který byl počátkem prosince hospitalizován s nemocí covid-19a za uzdravení otce biskupa Josefa Nuzíka jsme pamatovali každý den. Děti také nakreslili otci arcibiskupovi obrázky, které mu po jeho zlepšení zdravotního stavu  předala nemocniční kaplanka.

 

 

 

Pozdrav od betlémské ovečky pro naše ovečky

V pondělí 6. ledna 2020 ulicí Na Hradě procházeli tři králové na koních a zavítali i k nám.

 

 

Vánoční přání

bez názvu

Návštěva otce biskupa na Kurii

Před druhým výročím od biskupského svěcení jsme s dětmi navštívili Kurii a popřáli otci biskupovi Josefovi.

 

Setkání církevních mateřských škol

27. května 2019 oslavili děti z CMŠ 1150. výročí smrti svatého Cyrila. Po stopách sv. Cyrila se jmenoval projekt, schválený SMOl, na základě kterého mohla naše CMŠ Ovečka uskutečnit setkání mateřských škol. Z oslovených 4 mateřských škol církevních i státních se zúčastnili kromě našich dětí i děti z Litovle.

 

Biblická škola

Každý rok naše CMŠ Ovečka požehná studenty biblické školy Andrew Wommacka z Velké Británie s níž již 6 rokem spolupracujeme. Letošní setkání bylo koncipováno do ztvárnění příběhu o Jonášovi a velrybě a o rybářích. Děti si tak mohli zazpívat anglické písně s ukazováním a stát se herci v hraných příbězích z evangelia.

 

Volá tapír, třiďte papír!

 pohV loňském roce 2018 jsme již podruhé vyhráli za skokana roku navíc obdrželi částku 4.000,- Kč. Dokážeme letos překonat SKOKANA ROKU? 

 

Překonat svůj vlastní rekord se stalo tak velkou motivací, že ve sběru papíru jsme obdrželi finanční výhry i pohár za tapprvní místa. Částku 4.000,- Kč jsme vyhráli za skokana roku ve skupině mateřských škol, 1. místo a tím i nejlepšího sběrače papíru s částkou 5.000,- Kč a pohár jsme společně s dětmi převzali na tribuně Horního náměstí při prvomájových oslavách města Olomouce.                           pohá

 

 

 

 

Pan primátor čte dětem

IMG-2171Ve čtvrtek v poledne přišel pan primátor přečíst dětem pohádku před spaním. Připravili jsme mu knihu od otce kardinála Tomáše Špidlíka "Profesor ULIPISPIRUS a jiné pohádky". Děti se celý den těšily na setkání a po obědě přišel ten čas, kdy ulehly do svých postýlek. 

 

 

 

 

Návštěva tří králů

Jako každý rok, i letos jsme se mohli těšit z návštěvy tří králů, kteří do naší školky přišli 7.1.2019 v 10 hodin. Druhým rokem mezi králi byl i duchovní zakladatel naší školky otec biskup Antonín. Před třemi lety otec Antonín jako školní kaplan přijel svým modrým autem Zafira z arcibiskupství se slovy "Na arcibiskupství byli tři králové i s koni a já jsem je poslal do naší školky". Opravdu za okny naší třídy Sluníček králové na koních a za chvíli už zpívali v naší školce.  Koníci hleděli do oken, děti nalepení na oknech. Byla to krásná chvíle pro všechny zůčastněné. Od doby, kdy náš otec Antonín byl vysvěcen na  pomocného biskupa přichází jako jeden ze tří králů a děti se moc těší, jak mohou zazpívat a opět jej vidět.

 

 

Koncert nejen pro CMŠ Ovečka v Olomouci

Koncert jako dar od duchovního zakladatele CMŠ Ovečka v Olomouci      konce1

 

kon3  Našemu otci biskupovi Antonínovi  Baslerovi velice děkuji za tuto akci. Vím, že mu na naší Ovečce od svého budování velice záleželo a byl vždy velkou oporou při budování našeho velkého Božího díla, které se opravdu povedlo.  CMŠ Ovečka byla  koncvždy jeho srdeční záležitostí. Přestože již nemohl vykonávat pozici školního kaplana se o školku  zpovzdálí zajímá a v modlitbě každý den vzpomíná. Mons. Antonínovi na  Ovečce stále záleží, což bylo zřejmé i z této akce, kterou zaštítil. 

Číst dál...

Mše svatá za misie říjen 2018

 Každoročně si v naší CMŠ Ovečka připomínáme život dětí na jiném kontinentu. Letošní misijní týden jsme oslavili společnou bohoslužbou s otcem biskupem.

 

 

Návštěva z Noerdlingenu

Dne 6. července 2018 naši CMŠ Ovečka navštívila skupina 21 farářů a farářek Evangelicko-lutheránského děkanátu  Noerdlingen.  V tomto bavorském městě jsou zřizovatelem podobné mateřské školky. Byly zaujati naší koncepcí, vedením náboženské  pedagogiky, jejím názorně didaktickým pojetím a vedením k misijní činnosti. 

 

Český rozhlas Olomouc

 Reportáž o naší školce vysílaná v Českém rozhlase

Poslechnout reportaz

 

Postní doba - kříži se podobat

Postní doba je každým rokem prožitkem k přiblížení se našemu Pánu a uvědomění si utrpení bez něhož není vykoupení. V naší CMŠ Ovečka jsme  v tuto dobu přivítali návštěvu z  Velké Británie.

Misionáři z Anglie

23. března 2017 naši CMŠ jako každý rok i letos navštívili misionáři z Anglie z biblické školy Andrew Wommacka. Při této příležitosti si děti mohli zazpívat a sehrát dramatické vystoupení v anglickém jazyce. Misie v ČR probíhá již od roku 2015 a studenti z Anglie vždy přicházejí do naší CMŠ s novým programem.

 

Návštěva biskupské rezidence

Ve čtvrtek 19.1. dopoledne jsme se s dětmi vypravili směrek k biskupské rezidenci, kde na nás čekal otec biskup. Procházeli jsme kolem Centra Allety nebo arcibiskupského paláce. Děti poznávali místa, kde pracují jejich rodiče.

Požehnání třídy Hvězdiček, setkání po 5 letech od založení

DSCN5193Sobotní dopoledne 17. září  chrám sv. Michala v Olomouci zaplnili rodiče a děti Církevní mateřské školy Ovečka v Olomouci. Děkovnou mší svatou siDSCN5195připomněli důležitost setkání, které spojuje bývalé i současné děti vzpomínka, kdy společně se svými kamarády, učitelkami, P. Antonínem a rodiči vytvářeli společenství, jednu rodinu, kterou zaštiťuje Bůh. První slova Bůh je Láska a je s námi provázela děti každý den. Děti měli a mají možnost prožívat tuto Boží přítomnost v jednáních svých učitelek.

Základy křesťanských hodnot, ideály pravdy si následně odnášejí na základní školy. "Školka" Ovečka je mateřskou školou, kde se nemusíme bát mluvit o Bohu, ale můžeme si o Hospodinových milostech povídat, oslavovat Jej a především společně žít podle Písma.

Číst dál...

Setkání s Markem Ebenem ve školce

DSCN2620DSCN2621Ve středeční podvečer 30. září 2015 jsme v naší CMŠ Ovečka přivítali herce, zpěváka a moderátora Marka Ebena. Společně jsme si při čaji povídali o školce a příhodách ze života. Pan Marek Eben si zavzpomínal na předškolní a školní léta a následně jej čekalo vystoupení v chrámu sv. Michala v Olomouci.  

marekeben
DSCN2625
podpis Marka Ebena.jpegDSCN2627

 

 

Otec arcibiskup se seznámil s novými dětmi

Hned druhý den na začátku školního roku jsme se vydali do arcibiskupckého paláce, kde na nás čekal náš otec arcibiskup.

Předškoláci 2015

DSCN1357 V úterý 23. června na školní zahradě proběhne rozloučení s předškoláky. Polovinu dětí tvoří ty děti, které začali s předškolním vzděláváním v době našeho vzniku. Jelikož se jedná o děti na podzim narozené, neměli  v září 2011 celé 3 roky.

 

 

III. setkání církevních mateřských škol

DSCN1660Jako každý rok, tak i letos se uskuteční setkání dětí z církevních mateřských škol zřizovaných arcibiskupstvím olomouckým. Je to již potřetí, kdy děti prožijí společnou mši svatou a následně si zasoutěží.

 

Pan ministr čte dětem

kniha
Pozvání do naší "Ovečky" přijal pan ministr Marian Jurečka, děti s očekáváním vyčkávali, kdy zazvoní a uvidí, jak takový pan ministr vypadá a co se následně bude dít, příjde si popovídat a  číst pohádku ?

 

Milión dětí se modlí růženec

Jen několik dní stačilo, aby se děti naučili zazpívat píseň "Děti v Africe" s doprovodem Orfových hudebních nástrojů  a tancem. Přichystání svíček, srdíček, symbolizujících předmětů pro jednotlivé kontinenty a mapa celého světa nás provázelo dnešní ráno. Blížila se 10 hodina a děti začínají tlouci na chrám Panny Marie Sněžné, protože je čekala Modlitba za jednotu a pokoj na celém světě.

Každoroční chvilka ztišení a následná "Modlitba za jednotu a pokoj"  vede děti k uvědomění, jak se žíje lidem a dětem v celém světě.

 

Otec arcibiskup čte pohádky dětem

otec arcibiskup1Ve středu 17. září 2014 jsme po obědě netrpělivě čekali na zazvonění u venkovních dveří, kdy k nám zavítá otec arcibiskup Jan. Uslyšeli jsme zvonění a v domácím telefonu se ozvalo "Graubner". To byla chvíle, kdy se dětem v naší CMŠ Ovečka v Olomouci rozzářila očka a pusinky zmlkly. Jakmile však otec arcibiskup vstoupil, děti byly hovorné.

 

Předmostím až do pravěku

mamut predmosti 690 460 cropPředmostím až do pravěku - naučná stezka v Přerově. V sobotu 28.6. 2014 se uskuteční výlet pro rodiče s dětmi.  Budeme odjíždět v 8.32 z hlavního vlakového nádraží, sraz 8.20, v Přerově přestoupíme na BUS, který nás zaveze do Předmostí, hřbitov 9.22 (odpočinek se svačinkou...) u  informačního centra do 10.00 (v 10:00 máme objednanou prohlídku památníku a ......) S sebou: jídlo, pití, oblečení dle počasí, pláštěnku, dobrou obuv a skvělou náladu.:-)  Na návratu se domluvíme situačně. Podle sil, počasí... zvolíme i trasu - kratší případně celý okruh.

 

Zahradník Kubík

motýlmotýlciV úterý 24.6. v 10.30 bude pro nás připraven program v Botanické zahradě  s názvem "Zahradník Kubík". Budeme pozorovat motýly, seznámíme se s motýlím záhonem a objasníme si vývojový cyklus motýlů. Vyplejeme a zalejeme  záhony, ze sklizně si připravíme zeleninový salát a pomazánku. Zahrajeme si listové domino, seznámíme se se stromy v zahradě a dozvíme se i o využití dřeva.

 

Setkání církevních mateřských škol

setkaniCMSsetkaniCMSkVe čtvrtek 29.5. 2014 se děti z naší CMŠ Ovečka v Olomouci v kostele sv. Michala setkali s dětmi z dalších církevních mateřských škol, které zřizuje arcibiskupství olomoucké. Společné chvíle jsme zahájili mši svatou a následně i soutěžemi v arcibiskupském kněžském semináři. Setkání církevních mateřských škol se letos konalo podruhé a tak buduje svoji tradici.

Kozí farma Rózinka

kozaV pondělí 2.6.2014 navšívíme kozí farmu v Čelechovicích na Hané. Pojedeme vlakem ze stanice Olomouc - Smetanovy sady (ze školky budeme odcházet v 7.50 hod), odjezd vlaku 8.36 hod. Odjezd z Čelechovic na Hané plánujeme ve 12.23, příjezd do  stanice Olomouc - Smetanovy sady 13.20 hod. V obou směrech budeme přestupovat v Senici na Hané. Cena za exkurzi 40,-  za dítě - dar farmě. (Po exkurzi sečteme opět peníze z fondu a jelikož se jedná o poslední placenou akci, zbylé peníze z fondu vrátíme, případně dovybíráme dluhy, které budou po těchto akcích ).

Informace o farmě: Farma Rózinka zajišťuje - prodej čerstvého kozího mléka ze dvora na základě povolení KVS Olomouc, mléko je pravidelně testováno na CPM a ostatní dle zákona, poradenství ve výrobě domácích produktů z kozího mléka (jogurty, kefír, tvaroh, sýr). Prodej jatečných kůzlat na jaře v období Velikonoc, prodej plemen. Koziček po rodičích s POP, prodej plemen. Kozlíků po bonitaci na nákupních trzích v září dle pokynů SCHOK. Na farmě je možno připouštět neplemen. kozy faremními reg.plemenníky. Dále poskytujeme poradenství v chovu koz, po ohlášení jsou možné exkurze s výkladem.

S sebou: jídlo, pití na celý den, oblečení podle počasí, případně i opalovací krém, klouboučky, kšiltovky, pláštěnky.  Tento den budou opět odhlášeny obědy.

Setkání církevních mateřských škol v Olomouci

růžeKonec měsíce května bude spojen se setkáním s našimi sesterskými školkami. Pozvánka.  Pro všechny děti tento den bude plný zábavy a soutěží.  Závěrem je bude čekat radostná odměna. 

Setkání církevních mateřských škol

Výlet na koňskou farmu

Snimek 049Snimek 051Dne 22.5. 2014, pokud bude příznivé počasí, pojedeme s dětmi na koňskou farmu do Lošova. Děti nejprve shlédnou výběhy, kde bude většina koní, poté stáje a tam si vyčistí dva poníky Šárku a Juráška a u toho se dozví o koních více informací. Potom vezmeme poníky na jízdárnu a děti se mohou povozit.   Cena bude 50,- za dítě. Částka bude odečtena z fondu. Ten den budou odhlášeny obědy, proto prosíme rodiče o pití a svačinku na celý den, pláštěnku a papírové kapesníky. Dětem, kteří dosáhli 6 let prosíme dejte 2 jízdenky na MHD. Návrat  do školky předpokládáme kolem 14 hod. Prosíme rodiče, aby nedávali dětem žádné peníze a čokolády.
      

Děti z Ovečky navštívily před zápisem do prvních tříd základní školu

SAM 0684

Ve čtvrtek 9. ledna 2014 se na olomoucké základní škole sv. Voršily konal Den otevřených dveří. Při této příležitosti se děti z nedaleké církevní mateřské školy Ovečka vypravily nahlédnout do prostor, které navštíví následující týden při zápisu a některé se zde možná stanou i budoucími prvňáčky.

http://www.ado.cz/clanek/deti-z-ovecky-navstivily-pred-zapisem-do-prvnich-trid-zakladni-skolu

Děti z Ovečky vystupovaly v kněžském semináři

Hlavní myšlenkou adventu, otevírajícího liturgický rok, je příprava na oslavu narození Syna Božího. Toto očekávání prvního Kristova příchodu k li­dem i jeho druhého příchodu na konci časů prožívají také v olomouckém Arcibiskupském kněžském semináři a příprav na cestu k Betlému se s nimi každoročně účastní i děti z Církevní mateřské školy Ovečka v Olomouci.

http://www.ado.cz/clanek/deti-z-ovecky-vystupovaly-v-knezskem-seminari

 

Poděkování za pomoc při tvořivé dílně

Vedení Církevní mateřské školy Ovečka v Olomouci děkuje všem zúčastněným, kteří svou aktivní pomocí přispěli k úspěšnému uskutečnění letošního jarmarku. Zvláštní poděkování z řad rodičů patří paní Klicperové, Kolčavové, Kotlárové, Machové, Schneiderové  a rovněž všem učitelkám a Pavle Jasenské.
Poslední listopadovou sobotu se učitelky Církevní mateřské školy Ovečka v Olomouci, maminky dětí a další příznivci školky setkali na faře sv. Michala v Olomouci, aby vytvořili adventní věnce a tím doplnili sbírku výrobků připravenou na nedělní předvánoční jarmark.

Číst dál...

Schola Ovečka bude během adventu vystupovat v kostele sv. Michala

Po celý podzim se olomoucká dětská schola Ovečka pravidelně schází a pilně se připravuje na vystoupení v kostele sv. Michala během nedělních adventních mších i během Štědrého večera. Malí zpěváci z Církevní mateřské školy Ovečka v Olomouci a ze ZŠ sv. Voršily zpívají už druhým rokem od svého vzniku za zvuku kytary nebo klavíru a během nácviku je přichází povzbuzovat i farář od sv. Michala, který si případně zazpívá s nimi.


Olomouc: Vznik dětské scholy, která by zpívala při nedělní mši svaté od 9 hodin, byl dlouholetým snem P. Antonína Baslera a zrealizovat se jej povedlo loni na podzim. Ve spolupráci s Církevní mateřskou školou Ovečka se do něj pustila Eva Kašparová a dvě studentky oboru muzikologie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého, Katka a Viola.

Schola se pravidelně schází ve čtvrtek od 15.00 do 16.00 hodin v CMŠ Ovečka. Tvoří ji děti ze školky a také žáci z nedaleké základní školy sv. Voršily v Olomouci. Malou scholu podporují i farníci. Schola Ovečka je otevřená všem dětem, které si rády zazpívají a udělají na nedělní mši svaté radost sobě, ale i svým blízkým. 
Zprávy z arcidiecéze, rss-čbk

 

Den arcidiecéze se slavil také v mateřské škole Ovečka

V sobotu 23. listopadu 2013 při výročí oslav naší arcidiecéze praskala olomoucká Církevní mateřská škola Ovečka ve švech. Ráno se sem začaly sjíždět vedoucí učitelky a ředitelky církevních školek zřizovaných olomouckým arcibiskupstvím a připravily si prezentaci své školy. Návštěvníkům se tak kromě domácí MŠ Ovečka představily i mateřské školy z Přerova, Prostějova, Kojetína a Litovle.

Číst dál...

Rok víry ukončí věřící v Olomouci "Dnem arcidiecéze"

Olomoucká katedrála sv. Václava. Foto A. Basler
Jako ukončení celosvětového Roku víry a zároveň vrchol letošní připomínky 950. výročí obnovení zdejšího biskupství se bude v Olomouci v sobotu 23. listopadu 2013 slavit „Den arcidiecéze“. Celodenní program poskytne věřícím bohatou nabídku duchovních i kulturních akcí a své dveře jim otevře také řada kostelů a dalších budov. V naší CMŠ Ovečka v Olomouci bude připraven program pro děti.  Rodiče mohou přivést děti a podívat se, jak s nimi pracujeme a tak nahlédnout do každodenního života naší školky.

Číst dál...

Neviditelná Olomouc

nevidomí2

Většinou jen u příležitosti tzv. Dne nevidomých si uvědomujeme, jaký odkaz zanechal první učitel a vychovatel nevidomých dětí a zakladatel historicky prvního výchovného a vzdělávacího ústavu pro nevidomé v Paříži Valentin Haüy. Při této příležitosti se i naše děti dnes 13.11. mohli seznámit  s životem  lidí se zrakovým postižením. Navštívili jsme výstavu s názvem Neviditelná Olomouc. Nevidomá paní učitelka Romana se nás velice vřele ujala a nejprve nás seznámila, co vše umí vodící pes  a jak pomáhá lidem, kteří žijí bez zrakové kontroly. Protože se ale jedná o velmi zajímavou výstavu, stojí za to, aby si ji prohlédli i návštěvníci bez zrakového handicapu.

Číst dál...

Milión dětí se modlí růženec

PA180433
V pátek 4.10.2013 dopoledne jsme se s naším kaplanem P. Antonínem sešli ke společné Adoraci v kapli sv. Alexeje. Modlitbou, zpěvem, ztišením i společnými prosbami jsme tak prožili krásné chvíle. V pátek 18.10. 2013 jsme se společně s biskupským delegátem pro pastoraci P. Bulvasem pomodlili v kapli sv. Alexeje za mír ve světě a za všechny lidi, a tak jsme se připojili k modlitbě miliónu dětí na celém světě.

 

Nemocnice s medvídkem

nem.1
Ve čtvrtek 3.10.2013  nás navštívily studentky Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci s programem "Nemocnice s medvídkem". Program byl velmi pěkně promyšlený. Děti procházely jednotlivými stanovišti, kterých bylo celkem 5. Děti se svým oblíbeným plyšákem navštívily lékaře, řekly, co se plyšáku stalo, jaké má potíže, zde se dověděly jaké vitamíny plyšákovu bolest uzdraví. Samy si mohly s plyšákem ochutnat ovoce a medicínu. Následně mohly navštívit zubaře, učily se čistit zoubky a s paní doktorkou si povídaly, proč je důležitá hygiena dutiny ústní. Následně bylo stanoviště, kde se měřil tlak a paní doktorka poslouchala srdíčko. Také se obvazovala plyšákova bolavá tlapička. Na rentgenovém snímku děti poznávaly ruce, nohy, hrudník i hlavu (lebku). S tělesnými orgány se seznámily v  hmatové knize. Celý program ukončila operace medvídka, který měl cizí těleso v bříšku. Všechny děti se oblékly do chirurgického oblečení, čepice a roušky a mohlo se začít s operací. Bylo vidět výbornou kooperaci všech dětí, jejich zájem i nadšení.

 

Děti z Ovečky navštívily arcibiskupa Graubnera

 

  Během posledních dvou týdnů prázdnin se děti z Církevní mateřské školy Ovečka v Olomouci a Základní školy sv. Voršily v Olomouci začaly předhánět ve výrobě narozeninového přání pro arcibiskupa Jana Graubnera. Děti ze školky svými dlaněmi vytvořily slunce se společnou fotografií a ty ze ZŠ zase stvořily přání s květinou v plastickém provedení

Olomouc: Ve slavnostní den narozenin arcibiskupa Jana se učitelky a zástupce rodičů v doprovodu školkového kaplana P. Antonína Baslera a jeho oveček vypravili k pastýři. K poslechu písní jsme kytarou a zpěvem přivolaly otce arcibiskupa, který nás jako vždy s velkou radostí přivítal. Setkání probíhalo v srdečné atmosféře. Děti se nejprve mírně ostýchaly, ale postupně oslavenci popřály, chvíli si s ním popovídaly a písní jsme se opět rozloučili. Gratulanti dostali kromě sladké odměny i knihy k vlastnímu potěšení a učitelky pro literární chvilky s dětmi. 

Zprávy z arcidiecéze, rss-čbk

2013 © Copyright CMŠ - Ovečka | Všechna práva vyhrazena | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. | Tvorba: GLIPS.eu | Sponzoři | Login