Nástěnka Srdíčka

Milí rodiče,

vítáme vás na stránkách naší třídy – třídy Srdíček. Naleznete zde informace týkající se naší třídy, které budou samozřejmě k dispozici i v šatně a v neposlední řadě vám je mile rády sdělíme osobně.

Na tomto místě naleznete i aktuální básničky a písničky, se kterými byly děti v daném týdnu seznámeny. Doporučujeme tedy sledovat nejen sekci „Písničky a básničky …“, ale i tuto nástěnku.

Těšíme se na spolupráci :-)

 

♥   ♥   ♥        paní učitelky ze Srdíček      ♥  ♥  ♥ 

♥  ♥  ♥

Těšíme se na prázdniny

Tento týden jsme s dětmi navštívili farmu na Lazcích. Učili a poznávali zvířatka jako ovce, jehňátko, slepičky, kohota a mohli si pohladit malé kuřátko. Kočku a malá kotátka, jezdili na koníkovi a mohli ho krmit. Nakonec jsme prohlíželi úly a něco se dozvěděli o chovu včel. Odpolední zahradní slavnost nás všechny pobavila. A na závěr týdne jsem vyráběli zvířatka, které jsme na farmě viděli. Přejeme dětem krásné prázdiny, rodičům hodně síly a těšíme se na Vás v dalším školním roce!

 

Pustíme se do práce

Povídali jsme si především o tom, jaká povolání a zaměstnání mají rodiče dětí ve třídě. Pro některé to byla velká neznámá. Jaká je, vážení rodiče, vaše profese? Příští týden budeme v tématu pokračovat, můžete nám trochu pomoci, když dětem vysvětlíte náplň svojí práce a název pracovní pozice.

Pracovní povolání je pro děti velmi zajímavé téma, které jsme zpracovávali nejen výtvarně, kreslili jsme typické uniformy a pracovní oblečení dle profesí. Dále také pohybově, to zase děti poznávaly známé pohyby a posunky nejběžnějších zaměstnání, jako je voják, kuchař, pekař, zahradník, námořník, potápěč apod.

Zahráli jsme si též na botaniky, vědce či ochránce přírody a k tomu jsme využily zážitky a informace z programu v botanické zahradě o CHKO Litovelské Pomoraví nebo z výstavy masožravých rostlinách. Pracovali jsme s lupou, propagačním materiálem, zakreslovali květiny a diskutovali o svých zkušenostech.

Pojďme zase do pohádky

Po dlouhé pauze ve školce jsme se zase sešli, a protože už bývá teplé počasí, chodíme často na školní zahradu. Většinou dvakrát denně. Děti si užijí rozmanítého pohybu venku, doženou zmeškané hry s kamarády a také se otuží. Jen párkrát za týden pršelo, a tak jsme se věnovali zvolenému tématu. Pohádky jsme četly ve velkém, výtvarně je zpracovávali a též si je zkusili zdramatizovat. Nejoblíbenější je O Červené karkulce, O koblížkovi nebo O Budulínkovi. Známé písničky, pohybové hry či soutěžě jsme také oprášili, aby měly děti pestrou zábavu.

Co spadne do země

Tento krátký týden nám umožnil se zabývat přírodou na jaře, změnami, které se každý rok opakují, ptáci se vrací z teplých krajin, začíná růst zelená tráva, květiny, kvetou keře a stromy. Také máme postní období a všechno směřuje k Velikonocům. Písničky, básničky , obrázky i hry jsou zaměřené na tato témata. Např. písničky Pásla ovečky, Šel zahradník, Červený šátečku, Holka modrooká,Cib,cib cibulenka, hry Čáp ztratil čepičku, Byl jeden domeček, poznávání květin petrklíč, sněženky, krokusy, čemeřice, azalka, zimolez a ptáků vrabec, kos, vlaštovka, špaček, čáp nebo kachna. aždý den se modlíme a povídáme si o tom, co se komu povedlo v rámci půstu si odepřít. Někomu bonbóny, čokoláda, hračka nebo jiná zábava. Těšíme se na Velikonoce.

Umím si něco odepřít*

Celý týden se potkáváme s dětmi na společné ranní modlitbě.  Povídali jsme si o Pánu Ježíši, jak putoval po poušti. Říkali jsem si o postní době, co si můžeme odepřít. Vyplňovali postní cestu.

Číst dál...

Slavili jsme masopust

Masopust nebo také karneval v maskách je pro děti vždy lákavá aktivita, na kterou se těší. Náš karneval na téma Noemova archa si děti užily v úterý. I když si masky vyráběly ve školce, přinesly si většinou svoje z domu, a to moc hezké. Reje masek, tance, soutěže a zábavné hry jsme vybrali ze seznamu tradičních nabídek jako je Otec Abrahám, Leze had, Mašinka, Kloboukový tanec, Tanec s předmětem drženým čely, Židličkovaná a podobně.

Číst dál...

Země

Tento týden jsme se zaměřili na naši zemi. Opakovali jsem si čím je význačné roční období Zima. Zahráli pohybové hry „Na Mrazíka“, Meluzínu, Vločky“ a zopakovali barvy s hrou „Čáp ztratil čepičku“. Naučili jsem se novou píseň „Třídění odpadu“. Přišel k nám do třídy skřítek Nepořádník a rozházel „v lese“ odpadky. Děti ho učily třídit do barevných popelnic.

Číst dál...

Zima v polárních krajích

Uplynulý týden jsme zpracovávali zimní téma v cizích zemích (Antarktida, Grónsko, Arktida). Zkoumali jsme, jaké rozdíly v počasí, v přírodě i životech lidí jsou na různých místech světa. Do protikladu jsme dali země ležící na rovníku (africké státy) a nakonec ještě náš stát, kde se střídají roční období. Hráli jsme si na polární zvířata, skákali po "ledových krách", vyráběli polární ostrov jako mapu podle atlasu nebo si zpívali známé zimní písničky Bude zima, bude mráz, Sněží, sněží a Padá sníh. Také jsme zkoušeli Grónskou zem od J. Nohavici. Celou třídu jsme si vyzdobili obrázky plné sněhu, ledu a mrazu, abychom si alespoň trošku navodili zimní atmosféru, když nám to příroda letos nepřeje.

Naše smysly I

V tomto prázdninovém týdnu jsme se zaměřili na naše smysly – konkrétně na sluch, zrak a hmat. Povídali jsme si, kde smysly sídlí, jaké jsou jejich funkce, k čemu je máme.

Číst dál...

Zimní pohádky

Klasická pohádka O dvanácti měsíčkách byla nosnou linkou týdenního programu. Doplnilo ji několik dalších Dva mrazíci, Paní zima nebo Sněhová královna. Pohádky jsme si vyprávěli, porovnávali, co je v nich stejné a co naopak odlišné, všímali si tématu ročního období a počasí, zimních činností a prací. Zkoušeli jsme je dramatizovat, tedy si je sami zahrát, napodobit postavy, zatancovat, doplnit písničkami Bude zima, bude mráz, Sněží, sněží, Padá sníh nebo výtvarně ztvárnit a zahrát si také pohybové hry Dva mrazíci, Meluzína či Čáry máry zvířátka.

 

Nosím královskou korunu*

Tento týden jsme nosili královské koruny, které jsem si s dětmi vyrobili. Také jsme si povídali o třech Králích, kteří nás navštívili. Přišli na konících s velkým průvodem hudebníků. Koníky jsme nakrmili jablíčky a mrkví.IMG 6394 IMG 6414

Cvičili jsem s novými pomůckami, které jsme si našli pod stromečkem. Také jsme si povídali o oblíbené hračce, co dostali děti pod stromeček.

Na kostce lásky jsme si vykutáleli „Miluj bližního jako sebe“ Děti usínaly u pohádek Kuldy Kulíška.

Zimní sporty*

Tento týden jsme si dětmi hráli na Olympiádu. Vyzkoušeli jsme si všechny zimní sporty.  Běhali jsme, skákali, lezli, chodili po kladině a dělali rovnovážná cvičení. Nakonec jsme společně namalovali olympijské kruhy a vysvětlili jejich barvy.

Hráli jsme si s ledem a dělali s ním pokusy. Naučili jsem se nové písně:“Pec nám spadla, Kalamajka“

Učili jsme se geometrický tvar – kruh. Postavili jsme sněhuláka a pěkně si ho vyzdobili. Počítali jsme, kolik koulí potřebujeme na postavení sněhuláka také knoflíků, oči, nos. Vyrobili jsme si sněhuláčka i z papíru a kříd. Zpívali jsme mu písničky: “Kuli, kuli kulila, Zima je, Sněží, sněží“.

IMG-6476           

Sněhulák

Kuli, kuli, kulilá ,to je koule sněhová,kuli, kuli, kulilá, koule už je hotová. Tak a tak,  tak a tak, tak se staví sněhulák!

 

Sněží Sněží,

sněží mráz kolem běží, zima je kočičce, hřbet se jí ježí. Fouká , fouká bílá je louka , zima je pejskovi, ke kamnům kouká.

Čas radosti a veselosti

Milí rodiče, celý týden se moc těšíme na Vánoce, a proto všechno, co jsme dělali, se jich týkalo. Vyprávěli jsme si příběh o předpovězení narození Ježíše v Betlémě i to, jak se to potom odehrálo. Povídali si o zvycích v naší zemi i cizině a tradicích v našich rodinách. Zpívali si koledy, tancovali u toho, vyráběli ozdoby na stromeček nebo navštívili divadelní představení Zpátky do Betléma. Nezapomněli jsme ani navštívit otce arcibiskupa i otce biskupy v jejich kancelářích s přáním k Vánocům.

Vidíte? Všechno opravdu souviselo s Vánocemi, s očekáváním na příchod našeho spasitele Pána Ježíše Krista.

Přejeme Vám i celým Vašim rodinám požehnané svátky a hodně zdraví v roce 2020. Paní učitelky ze Srdíček a Vaše děti

2013 © Copyright CMŠ - Ovečka | Všechna práva vyhrazena | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. | Tvorba: GLIPS.eu | Sponzoři | Login