Nástěnka Sluníčka

slunceMilí rodiče,
vítáme Vás na stránkách naší třídy. Zde se budete dozvídat o všech důležitých věcech, které nás čekají. Informace budou také na nástěnce v šatně a samozřejmě se budeme snažit říct Vám vše ústně. Přesto je dobré sledovat i tyto webové stránky, zvláště pokud jste nebyli nějakou dobu ve školce a mohla by Vás zaskočit akce, na kterou byste nebyli připraveni.

Přejeme Vám, dětem i nám školní rok, na který budeme rádi vzpomínat.                

Paní učitelky ze Sluníček.  

Popis třídy: 

Naše třída Sluníček je heterogenní, sestavena z mladších dětí předškolního věku.

Číst dál...

Umíme si něco odepřít

Tento týden jsme začali povídání o blížícím se jaru. Jaké květiny kolem sebe můžeme vidět, jaké máme počasí. Naučili jsme se také básničku "Březen" a děti si vyzkoušely, jak se mohou jarní kytičky (z papíru) otevřít pomocí vody.

Číst dál...

Celá země rozkvétá

Venku začaly rozkvétat první květiny a proto i celý týden jsme věnovali pozornost prvním jarním květinám. Děti poznávali květiny na obrázku a následně v parku. Zahráli si pohybové hry na hledání jarních kytiček, „Jaro našlo kytičku“,„Jaro našlo kytičku, měla barvu barvičku…“,   hrané aktivity "Zimo táhni pryč, vezmu na tě bič", "Uvijeme věneček".  Zazpívali jsme si písně o květinách a o jaru např. "Pam-pam-pampelišky",  písnička "Jaro, léto, podzim, zima".  S květinami si děti procvičili matematickou a prečtenářskou gramotnost. Protahovacími cvičeními si děti procvičili koordinaci pohybů a protažení svalových skupin celého těla. Procházkami v parku jsme pozorovali probouzející se přírodu a poslouchali zpěv ptáčků. Při odpočinku se děti zaposlouchali do knihy "Ferda Mravenec", hudebních pohádek. Při výtvarné činnosti děti vyráběli květiny, záložku z květin různými technikami.

Postní doba - kříži se podobat

Druhý postní týden jsme opět začali Kostkou lásky, kde nám padlo Miluj v druhém Ježíše. S dětmi jsme si tento obrázek přiblížili a vysvětlili. Také jsme se seznámili s úkolem na 2. postní týden v naší hře pro postní dobu. Úkol zněl: Nezanedbávat přes den modlitbu. Děti povídaly, jak se doma modlí a s kým a ani ve školce jsme na modlitbu nezapomínali.

Číst dál...

Postní doba - kříži se podobat

V prvním postním týdnu jsme si začali povídat, co znamená půst, jak dlouho postní doba trvá a proč, jaký má pro nás toto období význam. Pokračovali jsme v úkolech postní hry a tento týden mělo být ztišení se. Tak jako Pan Ježíš se ztišil a modlil se na poušti i my jsme se o to  pokoušeli, ale nebyli jsme tolik úspěšní. Proto jsme se aspoň pravidelně a hezky modlili. Podle náboženské pedagogiky Fr. Ketta se pokoušíme děti prožívat význam kříže, uctívání kříže a v pátek jsme se globální metodou seznámili s křížovou cestou, které budeme v následujícím období postupně věnovat pozornost. Písně, které zpíváme v této době jsou "Mne má rád Bůh", "Zazpíváme Pánu", "Pod Tvým křížem", "Byl jsi tam". Děti vyráběli zeměkouli, kříž s dokreslováním nebo z přírodnin,  zimní krajinu, z papíru vyráběli sněhuláka nebo si stavěli s plastelínou. Při odpočinku se zaposlouchali do knihy "Kubula a Kuba Kubikula." Ve středu jsme s dětmi navštívili Divadlo hudby s loutkovým představením "Pošťácká pohádka". 

Jak jsme slavili masopust, Postní doba - jako kříž stát

Na začátku týdne jsme si s dětmi opět hodili Kostkou lásky, kde nám padlo: Miluj druhého jako sebe. Vysvětlili jsme si, jak podle toho můžeme žít a jaké skutky konat. Děti samy přispěly svými nápady. Po celý týden se takto žít snažily a i přes to, že se jim to mnohdy moc nedařilo, dokázaly si své chyby uvědomit a společně jsme navrhli, jak se příště zachovat správně.

 

Číst dál...

Země barvy mění - Voda, Země, Oheň, Vzduch

DSCN7473 Vzduch, voda, oheň, země - tyto přírodní živly byly projektem celého týdne.  Nejprve jsem si DSCN7474povídali, kdy se tyto symboly objevují v bibli, v jaké souvislosti. Např. voda je symbolem života, křtu, vzduch - vanutí Ducha svatého, oheň - světlo Kristovo, země - z ní všechno pochází. Děti projektovou metodou přemýšleli, kdy se tyto živly objevují v životě Pana Ježíše a tím jsme si také připravili cestu pro  témata dalších týdnů postní doby.  Povídali jsme si s dětmi, jak Bůh stvořil zemi a co vše na ni vytvořil.  Hrátkami se slovy těchto pojmů se u dětí rozvíjela prečtenářská gramotnost. Tento týden jsme se podle skutku lásky pokusili milovat jako první. V pátek jsme zjistili, co nám moc nejde, ale že se snažíme tento skutek i někdy naplnit.

Číst dál...

Země zázraků

V tomto týdnu jsme s dětmi poznávali svět. Určovali jsme světadíly, jejich obyvatele a kulturu. Nejvíce jsme se však zaměřili na Severní pól.

 

Číst dál...

Své stopy zanechávám

Téma tohoto týdne  zaznamenaly  nejen zbytky sněhových stop.  K tomuto tématu jsme hned v pondělí využili katechezi podle  nedělního evangelia -  Bůh není přítomný pouze v kostele, Pán Ježíš kráčí stále s námi. Děti se zamýšleli nad otázkou, kde všude můžeme potkat Pana Ježíše. Nenašli jsme místo, kam by Pan ježíš nemohl, kde by se nechtěl k nám přihlásit. Ať jdeme v bačkorách nebo v botech kam chceme, všude na nás čeká Ježíš a my jej můžeme všude pozdravit a říci „Mám Tě rád.“ K tomu jsme si zapívali píseň „Kde je Boží království“ a učili se novou píseň "Tolik klasů musí dozrát". Následující den jsme využili práce ve skupinkách  s úkolem hledáme společné stopy a porovnáváme s obrázky. Děti pracovali v centrech a s encyklopedií, s písmeny vytvářeli nápis ZIMA.  Nejčastěji potkávaným zvířátkem v parku je veverka. V dalších  dnech děti putovali po stopách veverky – povídali jsme si o životě veverky,  co jí, kde bydlí, které ze zvířat  ji může ohrožovat. Kromě hry s písmeny děti rozvíjeli i předmatematické dovednosti s počítáním přírodnin pro veverku. Naučili jsme se píseň s pohybem "Tancovala veverka", „Strom". Zdravotním cvičením jsme posilovali  a protahovali svalové skupiny, využili jsme i protahovací cvičení s básní, relaxační cvičení.  Děti kreslili stopy podle své obuvi, (vybarvování, doplňování tvarů a vzorků), vytvářeli boty - provlékání, kreslení, vyráběli ptáčky – (obkreslení ruky, stříhání, práce s tuší a vlnou). V odpoledních činnostech byl  odpočinek s pohádkami vyprávěnými i čtenými, „Kouzelná školka." Děti skládali pohádky a příběhy z jednotlivých dílů, vyprávěli posloupnost děje pohádky, nebo je zaujalo skládání zvířátek z dílů. V tomto počasí využíváme tematické procházky městem do  Olomouckých parků např. i  ve Smetanových sadech, tematická exkurze do  městské knihovny.

Nosím královskou korunu

Tento týden byl týden královský. Děti se během něj proměnily na krále, královny, prince a princezny.

Zahájili jsme ho povídáním o největším Králi - Pánu Ježíši a o tom, jak byl pokřtěn. Děti si poslechly krátký příběh o této události z knihy "Čtu poprvé o Bohu." Dozvěděly se, kdo to byl Jan Křtitel, proč se mu tak říkalo, ale také to, jak probíhá křest v kostelích v současné době a jaká jsou jejich křestní jména.

Číst dál...

MUDRCI Z VÝCHODU

KMBTýden po návštěvě třech králů ve školce jsme si  prožili příběh s dramatizací a dotvářením přírodnin podle celistvé pedagogiky Fr. Ketta . S prožitkem jsme si vyzkoušeli, jak tři mudrci putovali za hvězdou a jaká setkání je čekala. Příběh jsme proložili písněmi a pohybem. V dalších dnech jsme s písmeny K, M, B procvičovali čtenářskou negramotnost dětí.  Na závěr týdne jsme dotvářeli hvězdu přírodním materiálem podle fantazie dětí. Snažili jsme se o vzájemnou spolupráci většího nebo menšího dětského kolektivu. Zdravotní cvičení bylo zaměřeno na protažení svalových skupin, udržení rovnováhy dětí, koordinaci pohybu. Při výtvarné činnosti si děti procvičovali geometrické tvary. Ve čtvrtek nás čekala mše svatá, proto jsme v úterý společně s ostatními třídami vesele nacvičovali.  K procházkám využíváme park a uličky ve městě.

Číst dál...

Čas radosti, veselosti

Druhý adventní týden jsme si zazpívali píseň "Čtyři adventní svíce" a zaměřili jsme se na povídání o adventní době. Podle katecheze Fr. Ketta jsme si se zelenými větvičkami prožili společenství a vytvořili věnec. Následující dny jsme se připravili na vánoční vystoupení pro rodiče. Na svátek sv. Lucie jsme si s dětmi povídali o světle a tmě, životě sv. Lucie a o lidových pranostikách. Během týdne jsme si při odpočinku četli  pohádky z knihy "Vynálezce Alva," "Říkadla o zvířátkách."  Děti vyráběli zvonečky z papíru,  vybarvovali omalovánku sv. Lucie, dokreslovali ozdoby na stromeček, malovali kapříky vodovými barvami a šupinky prstovými barvami, učili jsme se kreslit vánoční stromeček. Nejvíce děti zaujaly konstruktivní hry, hmatové a sluchové pexeso, tematické hry v kuchyňce. Zdravotní cvičení bylo zaměřeno na rozvoj hrubé motoriky a koordinaci pohybu.

Hvězda vyšla

V tomto týdnu jsme si s dětmi povídali o tom, jak prožily Štědrý den - jaké dělaly zvyky, co měly ke štědrovečerní večeři a také jak prožily ostatní vánoční svátky, koho v tomto čase navštívily. Děti dále vyprávěly o tom, jak slavily Nový rok, kdo viděl jaký ohňostroj.

Číst dál...

Advent

V tomto prvním adventním týdnu jsme si s dětmi na začátku týdne povídali o tom, co to advent je, jak se správně připravovat na Vánoce a narození Pána Ježíše.

svíčka

 

Číst dál...

2013 © Copyright CMŠ - Ovečka | Všechna práva vyhrazena | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. | Tvorba: GLIPS.eu | Sponzoři | Login