nevidomí2

Většinou jen u příležitosti tzv. Dne nevidomých si uvědomujeme, jaký odkaz zanechal první učitel a vychovatel nevidomých dětí a zakladatel historicky prvního výchovného a vzdělávacího ústavu pro nevidomé v Paříži Valentin Haüy. Při této příležitosti se i naše děti dnes 13.11. mohli seznámit  s životem  lidí se zrakovým postižením. Navštívili jsme výstavu s názvem Neviditelná Olomouc. Nevidomá paní učitelka Romana se nás velice vřele ujala a nejprve nás seznámila, co vše umí vodící pes  a jak pomáhá lidem, kteří žijí bez zrakové kontroly. Protože se ale jedná o velmi zajímavou výstavu, stojí za to, aby si ji prohlédli i návštěvníci bez zrakového handicapu.

Program byl velmi krásně a názorně připraven pro děti předškolního věku.  Měli jsme možnost si vyzkoušet speciálně nevidomí1upravené simulační brýle, které alespoň částečně mohou poskytnout představu o různých zrakových postiženích a mohou pomoci definovat obtíže, kterým jsou lidé s postižením zraku vystaveni. Jelikož se jednalo o výstavu, kde jsme využívali poznávání všech smyslů, odvážnénevidomí děti si nasadili klapky na oči a prozkoumávali hmatovou krabici, kde hledali dva stejné předměty. Prostřednictvím čichového analyzátoru jsme zkoušeli poznávat příjemné a nepříjemné vůně, psát nebo kreslit bez kontroly zraku, ale i hrát hry nevidomých jako je showdown (aplikovaný stolní tenis) a Člověče nezlob se.  Sluchem jsme poznávali stejné zvuky a tak si zahráli pexeso. Hmatové knihy nám umožnily poznávat reliéfní obrázky, mezi kterými jsme našli i náš kostel sv. Michala, nebo sloup Nejsvětější trojice či kostel sv. Mořice. Pro předškoláky byla poutavá rovněž Pražská tabulka a psaní bodátkem, nebo Pichtův psací stroj. Děti menší upřednostnili dřevěné hračky pro nevidomé. Postupně si děti vyzkoušeli projít ulicí v tmavé místnosti, kde byla připravena hmatová sbírka přírodnin jako jsou např. šišky, zkameněliny, kůra, ale i cibule atd. Tato výstava je nejen poutavá, ale i velmi výchovně-vzdělávací. Děti si mohli uvědomit, že mezi námi žijí i jedinci se zrakovým postižením a co všechno mohou vykonávat.

 

 

 

.

2013 © Copyright CMŠ - Ovečka | Všechna práva vyhrazena | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. | Tvorba: GLIPS.eu | Sponzoři | Login